Rocznica śmierci Gustawa Holoubka w Teatrze Narodowym

5 marca 2018, 19.00, Teatr Narodowy, Plac Teatralny 3, Warszawa

Zapraszamy na uroczystość do Teatru Narodowego w Warszawie. Podczas wieczoru dostępne będą książki jednego z bohaterów uroczystości, Gustawa Holoubka Wspomnienia z niepamięci.

O wydarzeniu czytamy na stronie Teatru Narodowego: „Impreza upamiętnia trzy rocznice przypadające w sezonie artystycznym 2017/2018.
Minęło pięćdziesiąt lat od wystawienia Dziadów Adama Mickiewicza w reżyserii Kazimierza Dejmka – przedstawienia, które wywołało manifestacje patriotyczne na widowni i zostało zdjęte z afisza przez komunistyczne władze, co z kolei doprowadziło do protestów ulicznych i przesilenia politycznego w marcu 1968 roku.
Upływa piętnaście lat od śmierci Kazimierza Dejmka – wybitnego dyrektora Teatru Narodowego, który po aferze Dziadów został pozbawiony stanowiska.
6 marca mija dziesięć lat od śmierci Gustawa Holoubka, znakomitego aktora, który w przedstawieniu Dziadów grał Gustawa-Konrada, a jego Wielka Improwizacja do dziś uchodzi za kanoniczne wykonanie tego tekstu.

5 marca w Teatrze Narodowym odbędzie się pierwsza prezentacja dźwiękowego zapisu premiery Dziadów z roku 1967, zrekonstruowanego cyfrowo przez najwybitniejszych specjalistów w tej dziedzinie.

Uroczysty wieczór poświęcony Dziadom, Dejmkowi i Holoubkowi poprowadzi Jan Englert, a aktorzy Teatru Narodowego przypomną autentyczne teksty opisujące wydarzenia tamtego czasu. Jednym z gości będzie Magdalena Zawadzka, żona Gustawa Holoubka.